niedziela, 17 czerwca 2012

Czy można wywoływać pacjenta po nazwisku?

Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wywoływanie po nazwisku pacjentów oczekujących na wizytę u lekarza stanowi naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

Dr Wojciech Rafał Wiewiórowski w rozmowie z TOK FM stwierdził, że „wywoływanie po nazwisku pacjentów czekających na wizytę u lekarza nie tylko prowadzi do ujawnienia danych osobowych, ale narusza prywatność, a niekiedy dobra osobiste tych osób”.

Jednym z rozwiązań jakie mogą wprowadzić poradnie, zdaniem Wiewiórowskiego, jest np. przydzielenie pacjentowi, który czeka na wizytę do lekarza, chociażby jakiegoś identyfikatora podczas rejestracji, np. numerka, po którym jest on wywoływany (o ile przewiduje to system organizacji pracy w danej placówce).

Część poradni już od dawna stosuje takie rozwiązanie, pacjent rejestrując się do lekarza otrzymuje numerek i informowany jest o orientacyjnym czasie kiedy będzie przyjęty. Osobiście spotkałam się z taką metodą kilka lat temu w poradni działającej przy szpitalu, w którym pracowałam.

Czytaj także GIODO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz