poniedziałek, 18 czerwca 2012

Pierwsze orzeczenie wojewódzkiej komisji o zdarzenie medyczne

13.6.2012 r. zapadło pierwsze orzeczenie w kwestii zdarzenia medycznego według nowych przepisów. Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych w Bydgoszczy orzekła, że Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy ma zapłacić odszkodowanie rodzinie pacjentki. Uznano, że szpital odsyłając kobietę z krwiakiem mózgu do domu nie zachował się prawidłowo, najpierw popełniono błąd diagnostyczny a następnie błąd terapeutyczny polegający na nieprawidłowym leczeniu. Błędne leczenie doprowadziło do zgonu pacjentki.

Jak przedstawiał się stan faktyczny sprawy: na izbę przyjęć zgłosiła się starsza kobieta z urazem głowy. Z przeprowadzonych badań wynika, że pacjentka ma krwiaka, cierpi również z powodu choroby nowotworowej z przerzutami do mózgu. Na izbie pacjentka zostaje opatrzona i wypisana do domu. Po sześciu godzinach wraca do szpitala, gdzie trafia na blok operacyjny celem usunięcia krwiaka. Następnego dnia pacjentka umiera.


Szpital zapowiedział złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Maksymalna kwota jaką może zapłacić w postępowaniu przed komisją to 300 tys. zł odszkodowania na rzecz rodziny pacjentki. Szpital nie wykupił ubezpieczenia, więc kwotę odszkodowania będzie musiał pokryć z własnego budżetu.


W przypadku ponownego orzeczenia komisji, że doszło do zdarzenia medycznego, szpital będzie musiał zapłacić. Jednak to szpital zaproponuje kwotę odszkodowania, którą rodzina pacjentki może ale nie musi przyjąć. W przypadku gdy rodzina odmówi przyjęcia kwoty zaproponowanej przez szpital mogą oni wytoczyć proces na drodze cywilnoprawnej. Istnieje duża szansa, że sąd w takiej sytuacji zasądzi wyższą kwotę.


Więcej: TUTAJ oraz Bydgoszcz. Pacjentka nie żyje. Zawinił lekarz z Biziela
oraz Zdarzenie medyczne a działanie Komisji Wojewódzkich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz