wtorek, 5 czerwca 2012

Zakażenie żółtaczką a odszkodowanie

W ostatnich odcinakach filmu „Prawo Agaty” widzowie mieli możliwość oglądania procesu o odszkodowanie za zakażenie pacjentów żółtaczką. Takich spraw w Polsce jest bardzo wiele.
 
Jedną ze spraw z ostatniego tygodnia opisywała prasa. Sąd Apelacyjny w Krakowie w dniu 23.4.2012 r. prowadził postępowanie przeciwko szpitalowi w Krakowie. Sprawa dotyczyła zakażenia pacjentek w 2003 r. żółtaczką wszczepienną typu C. Część pacjentek nie doczekała ogłoszenia wyroku, pacjentki zmarły.
Na mocy wyroku Sądu Apelacyjnego, który utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, szpital ma zapłacić ponad 2,5 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia dla pacjentek lub ich spadkobierców.

Proces rozpoczął się w 2005 r. w początkowej fazie pozwy złożyło 19 osób, ostatecznie było ich 28. W 23 przypadkach sąd uznał roszczenie, w 1 przypadku sąd stwierdził, że związek przyczynowy między pobytem w szpitalu a zakażeniem nie jest wystarczająco uprawdopodobniony, jeden pozew został wycofany, a 3 spraw jeszcze trwają.


Na kwotę 2,5 mln zł składa się: 1,3 mln zł odszkodowania lub zadośćuczynienia, prawie drugie tyle tytułem odsetek liczonych od dnia wniesienia pozwu. Szpital został obciążony również kosztami procesu w wysokości: 200 tys. zł za postępowanie przed sądem I instancji oraz ok. 20 tys. za postępowanie związane z apelacją.

Zobacz też TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz