poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Leksykon prawa medycznego. 100 podstawowych pojęć

Ostatnio mniej postów ukazuje się na blogu, co spowodowane jest tym, że jestem zajęta pisaniem kolejnej książki z zakresu prawa medycznego.  Maszynopis mam oddać z końcem sierpnia więc ostatnio więcej czasu poświecam na jego dopracowanie.

Jak tylko otrzymam informację o planowanym wydaniu poinformuję o tym na blogu.

Niedługo ukaże się inna pozycja, gdzie jestem jednym ze współautorów: "Leksykon prawa medycznego. 100 podstawowych pojęć" pod redakcją dra hab. Adama Górskiego.

W sprzedaży ma być na poczatku września 2012 r. 

Szczegóły książki:
liczba stron: 350
okładka: miękka
Wydawnictwo:
C.H. Beck
seria: Encyklopedie i leksykony
wymiary: 121 x 197 mm


Opis książki:

Większość leksykonów powstałych już w niniejszej serii wydawniczej dotyczy zespołów regulacji prawnych, które zyskały - najczęściej niekwestionowane - miano gałęzi prawa. Konsekwencją tego jest mocno ugruntowana siatka pojęciowa, a więc i mniejsza chyba wolność w wyborze wyjaśnianych haseł. Nieco inaczej jest w wypadku prawa medycznego. Zaznacza się w piśmiennictwie prawniczym, że jest to powstająca dopiero gałąź prawa. Ze stwierdzeniem tym należy się zgodzić. Czerpie więc prawo medyczne z wielu dziedzin prawa, co widoczne jest również w doborze haseł niniejszego Leksykonu. Tak określona pozycja prawa medycznego może też mieć "obosieczny" - pozytywny i negatywny - wpływ na kształt tego typu opracowań. W większym chyba stopniu, niż w wypadku "ustabilizowanych" gałęzi prawa, twórcy narażeni są na zarzut arbitralności w wyborze i opracowaniu haseł. Teoretycznie można wręcz kwestionować potrzebę i możliwość tworzenia leksykonu w dziedzinie, której granice nie są zupełnie jasno zdefiniowane i szczelnie domknięte. To samo jest jednak niewątpliwie zaletą i zachętą do tworzenia takich opracowań. Swoboda twórcza jest w tym wypadku nieco większa niż zwykle, co stanowi też dla twórców duże zobowiązanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz